Dolní Bečva

Status: Obec
Katastrální plocha (ha): 20,04km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 1 886
Nadmořská výška (m.n.m.): 427m
První písemná zpráva (rok): 1597
PSČ: 756 55
Web: www.dolnibecva.cz

 

Poloha:

Obec je umístěna v malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd pod horou Radhošť. Rozkládá se na horním toku řeky Bečvy, je vzdálená 4 km na východ od Rožnova pod Radhoštěm. Na severní hranici katastru leží vrchol Radhoště s nadmořskou výškou 1129 m. Střed obce je položen v nadmořské výšce 427 m. Na pravém břehu Bečvy leží také nejvýznamnější vrchy Černá hora ( 902 m), Mešný, Kamenná (747m), Kyčera. Rozlohou 2006 ha a počtem 1800 obyvatel patří mezi středně velké obce okresu Vsetín.

 

Přírodní bohatství:


Nadmořská výška obce činí u budovy obecního úřadu 427 m, osídlení však sahá až do výše 800m. Severní hranici katastru obce, která je zároveň hranicí okresu, tvoří hřeben Radhošťských Beskyd. Ze svahů Radhoště odvádějí vodu potoky Dolní a Horní Rozpitý. Nacházejí se zde četné osady a paseky: Rozpité, Kamenné, Polana, Bilův dvůr, U Hajdů, Kopeček. Jižní hranici katastru pak tvoří tok Rožnovské Bečvy.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:


V obci se nachází hned několik pamětihodností, jedná se především o farní kostel svatého Antonína Paduánského, Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti, Socha pohanského boha Radegasta, Farní budova, kaple Panny Marie Bolestné v Horním Rozpitém, dřevěná zvonice na Pavlově lúce.

 

Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:


V obci funguje hned několik spolků, mezi které patří Klub seniorů, Ajax Dolní Bečva, FC Dolní Bečva, Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení Dolní Bečva, Lyžařský klub Radhošť.

 

Cestovní ruch:


Dolní Bečva je východiskem turistických cest na Radhošť a Pustevny známé malebnými dřevěnými stavbami architekta Dušana Jurkoviče. Turisty přitahuje kaplí, sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje i sochou pohanského boha Radegasta. V létě i v zimě je Dolní Bečva pro turisty otevřená.

 

Fotogalerie Dolní Bečva

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí