Horní Bečva

Status: Obec
Katastrální plocha (ha): 42,51km 2
Počet bydlících obyvatel k 31.12.2014: 2 441
Nadmořská výška (m.n.m.): 505m
První písemná zpráva (rok): 1659
PSČ: 756 57
Web: www.hornibecva.cz


Poloha a přírodní bohatství

Obec Horní Bečva se rozprostírá 10 km od Rožnova pod Radhoštěm, po obou březích horního toku Rožnovské Bečvy v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Tato obec má typický horský charakter, kterému odpovídá i značná rozlehlost obce s typickými valašskými dřevěnicemi. Katastru obce je více než 500 soukromých chat, několik desítek rekreačních a hotelových zařízení, proto je Horní Bečva vyhledávaným místem k celoroční rekreaci.

Na území obce se nachází několik přírodních památek. První je PP Kladnatá, která tvoří podmáčené smrčiny s pestrou mozaikou různých stanovišť - balvanitými svahy se skalními výchozy, rašeliništi a prameništi. Na tomto území bylo dosud zaznamenáno 76 druhů cévnatých rostlin a 60 druhů mechorostů. Území je přístupné po značených turistických stezkách z Martiňáku, Hlavaté a z přehradní nádrže Horní Bečva.

Druhou přírodní památkou Kudlačena tvoří podhorské, převážně mokré a rašelinné louky s prameništi a několika tůněmi nad údolím potoka Dížená. Bylo zde zaznamenáno více jak 60 druhů obratlovců, převážně ptáků. Území je životním prostředím chráněných obojživelníků. Přírodní památka Kudlačena je pravidelně udržována způsobem našich předků, tradiční kosou.
Třetí PP je území nazývané Pod Juráškou. Je to silně podmáčená rašelinná louka pod prudkým svahem vrchu Kotelnice v údolí potoka Kněhyně s typickou mokřadní květenou.
Za zmínku také stojí pramen Rožnovské Bečvy. K pramenu se nejsnadněji dostaneme od turistické chaty Třeštík po červené turistické značce. Po 1,5km pěší chůze od chaty se pod vrcholem Vysoké vydáme doprava. Odbočku nelze minout, protože nás na pramen upozorní dřevěný rozcestník. Dále musíme být opatrní, hlavně za deštivého počasí. Pro lepší přístup vede k pramenu vybudované zábradlí.
Další zajímavostí je, že území Horní Bečvy spadá do území Beskydské oblasti tmavé oblohy s malou mírou světelného znečištění. Obloha je zde v noci tmavší a je zde možné pouhým okem spatřit až několik tisíc hvězd.Kulturní dědictví a pamětihodnosti:


Nejstarší písemná zmínka o Horní Bečvě je z roku 1659 v gruntovní knize Valašského Meziříčí. V urbáři z roku 1676 se již vede jako samostatná obec mající 103 domků se 1385 obyvateli. Živili se kácením a dovážením dřeva, sbíráním hub, borůvek a malin atd.
Za návštěvu stojí Farní kostel sv. Jana a Pavla, Římskokatolická farnost a Památník na Kladnaté.
Památník na Kladnaté je postaven na místě bývalé usedlosti Tkáčových. Na podzim roku 1944 zde proběhla přestřelka mezi německými vojáky a partyzány. Památník je umístěn v lese na žluté turistické trase Kladnatá - Horní Bečva, hotel Valaška.Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:


V obci působí Svaz dobrovolných hasičů, který byl založen na Horní Bečvě 27. 9. 1906. První starostou hasičů byl Jan Malina čp. 252. V roce 1909 byla zakoupena dvoukolová kyvadlová stříkačka od firmy Stratílek 326 zl. a 37 kr. z daru občanů. Asi v roce 1910 byla použita při ohni u Fárka na Kopečku (v Kněhyních nad panem Rohlem ), tehdy ji tahaly krávy a než se vše připravilo, dřevěná chalupa shořela.


Dále zde působí Myslivecké sdružení Hubert, Český svaz včelařů Horní Bečva, Klub důchodců, Český zahrádkařský svaz, Bečvánek Beskydy, o.s.Šorstýn, Pěvecký sbor Skřivani. Všechny tyto spolky pořádání různé kulturní a společenské akce v obci.


V obci také funguje několik sportovních oddílů: 1. FUTSAL CLUB Horní Bečva, Bečvanský MTB klub OHLÁ KLIKA, DC SNIPER Horní Bečva, Snowboarding Beskydy, Fotbalový oddíl TJ Sokol Horní Bečva, Volejbalový oddíl TJ Sokol Horní Bečva, Stolní tenis TJ Sokol Horní Bečva, Lyžařská a snowboardová škola WINTER SCHOOL.


Dovolená a volný čas:

Po celý rok je možno využívat značených turistických tras k procházkám, výletům a cykloturistice po horských hřebenech na Soláň, Radhošť, Pustevny, Bumbálku, Třeštík a Lysou Horu. Nejvyšším místem Horní Bečvy je vrchol Vysoká, 1024 m n. m.
V létě je možnost koupání, vodních sportů a rybaření v místní přehradní nádrži (5 ha). Vybraná rekreační zařízení mají půjčovny kol, sauny, bazény, solné jeskyně, bowling, wellnes centra a další nezbytný servis pro návštěvníky. Hojně je využívána cyklostezka Bečva, která má svůj začátek pod místní přehradou.


V zimním období jsou k dispozici upravované běžecké trasy z Martiňáku na Pustevny a z Třeštíku na Soláň. Lze také využívat turistické trasy k lyžařským tůrám. Ani milovníci alpského lyžování zde nepřijdou zkrátka. Celkem je zde sedm lyžařských areálů a vleků různé obtížnosti, kde si přijde na své každý lyžař. Svahy jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro náročnější lyžaře. Vleky jsou navzájem pospojovány, proto si každý může vybrat, kudy pojede.


V centru obce, v prostorách místní knihovny, se nachází Informační centrum.

 

Fotogalerie Horní Bečva

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí