Střítež nad Bečvou

Status: Obec
Katastrální plocha (ha): 7,45 km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 858
Nadmořská výška (m.n.m.): 334 - 565 m.n.m.
První písemná zpráva (rok): 1376
PSČ: 756 52
Web: www.striteznb.cz

 

 

Poloha a přírodní bohatství:

 

Obec Střítež nad Bečvou se nachází v okrese Vsetín, kraj Zlínský na severním úpatí Vsetínských vrchů při levém břehu Rožnovské Bečvy. Název obce pochází zřejmě od staročeského výrazu pro rákos - třet, příponou - ež se vytvořil název Střítež.

 

Střítež je na rozdíl od všech okolních obcí v údolí rožnovské Bečvy, které jsou položeny po stranách bečevních přítoků, položen rovnoběžně s Bečvou. Obcí protékají potoky Bokšinec a Rakovec, které se na dolním konci stékají a asi 500 m za Kosteliskem se vlévají do Bečvy. Katastrem obce protéká také potok Videčka. Nachází se zde přírodní památka Rákosina ve Stříteži nad Bečvou.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:


Na území obce se nachází několik pamětihodností. Evangelický kostel z roku 1872, postaven pouze prostředky místních občanů, s varhanami, které byly vyrobeny na konci 18. století a v roce 2005 byly zrenovovány. Socha prezidenta Masaryka z roku 1930, která stojí v parku před kostelem. Během druhé světové války byla uschována a posléze byla několikrát svržena a opět postavena, před několika lety prošla rekonstrukcí. Na podstavci sochy se nachází výčet padlých vojáků z 1. světové války. Kamenný kříž na dolním konci vesnice s nápisem: Můj Ježíši, milosrdenství, 1938. Na jeho místě stál velký dřevěný kříž již před rokem 1834. Kdy a proč byl postaven není známo, ani tradice se nedochovala. Památník obětem druhé světové války. Lidový dům z roku 1936, který dnes slouží jako restaurace.

 

Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:


V obci je sídlo obecního úřadu, farního sboru a poštovního úřadu. V budově obecního úřadu je knihovna s internetem a kadeřnictví. Dále je v obci evangelický kostel s farou, mateřská škola, hotel Květoň, prodejna Jednota s cukrárnou, prodejna potravin BONA, sokolovna, hasičský dům s klubovnou. Ke sportovnímu vyžití slouží v roce 2002 vybudované travnaté fotbalové hřiště, tenisové kurty a dětské hřiště v centru obce. Obec má také od roku 1892 železniční zastávku na trase Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm.


V obci fungují organizace - Český svaz žen, Hasiči, TJ Sokol Střitež, Senioři, Českobratrská církev evangelická, MŠ - příspěvková organizace, Myslivecké sdružení Háje Střítež, zahrádkáři, včelaři.

 

Cestovní ruch:


Sportovní areál pod Hostýnem, který tvoří travnaté hřiště, tenisové kurty a tréninkové hřiště. Slouží nejen ke sportu, ale i ke každoročním akcím (Hasičský výlet, Myslivecký výlet). Hřiště je také využíváno jako tréninková plocha sportovního družstva hasičské jednotky SDH Střítež nad Bečvou.

Blízko obecního úřadu se nachází hotel „Květoň" s možností ubytování.


Přibližně ve středu obce je Sokolovna, která byla v roce 2009 kompletně zrekonstruována a je využívána také ke společenským akcím. V roce 2010 byl v katastru obce zahájen provoz na nové cyklostezce, která prochází údolím rožnovské Bečvy z Valašského Meziříčí na Horní Bečvu. Obcí také prochází cyklotrasa č. 6219.

 

Fotogalerie Střítež nad Bečvou

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí