Valašská Bystřice

Status: Obec
Katastrální plocha (ha): 35,97km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 2 269
Nadmořská výška (m.n.m.): 465m
První písemná zpráva (rok): 1651
PSČ: 756 27
Web: www.valasskabystrice.cz

 

Poloha a přírodní bohatství:

Obec svou rozlohou patří mezi největší, zabírá území 36 km2. Spádově patří k Rožnovsku, od města Rožnova je vzdálena asi 8 km. Leží uprostřed Vsetínských vrchů v povodí říčky Bystřice, která napájí známou přehradu Bystřička.


Území obce je velmi členité a hornaté, střed obce leží v nadmořské výšce 460 m, nejvyšším bodem je vrchol Tanečnice ve výšce 912 m nad mořem. Území obce je ze dvou třetin pokryto lesy a celé patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:


V obci je hned několik pamětihodností, například kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kamenné náhrobky portášů z 18. století na hřbitově u kostela, kaplička na Dílech, Památník padlých ve světových válkách, dřevěná zvonice na vrcholu Zvonový na Kyčerách z konce 17. století. Z Valašské Bystřice pocházela akademická malířka Marie Bognerová, v centru obce si můžete prohlédnout její tvorbu v malém muzeu.

 

Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:


Obec žije velmi bohatým kulturním a společenským životem. Valašský soubor Troják uchovává bohaté a originální folklórní tradice, dechová hudba Bystřičanka účinkuje při nejrůznějších událostech v obci i jinde. Ochotnický soubor CHAOS každoročně secvičuje divadelní hry, se kterými pak objíždí okolní obce a města. Konají se kácení máje, dožínky, poslední leče myslivců, plesy, přehlídky dechových hudeb, tradiční pouť a další. Nejvýznamnější akcí jsou každoroční Portášské slavnosti s bohatým programem a vysokou účastí diváků z různých koutů republiky i zahraničí. V obci je knihovna, Informační a turistické centrum, Společenský dům u Pernických s moderně vybaveným divadelním sálem. V centru obce je veřejně přístupný internet. Bohatou činnost vykazují hasiči, zahrádkáři, myslivecké sdružení, klub důchodců, včelaři, Valašský sbor portášský a další.

 

Cestovní ruch:


Obec leží v údolí, obklopená věncem hor. Na jejich hřebenech se nacházejí desítky kilometrů upravovaných běžkařských stop. V některých ubytovacích zařízeních můžete zapínat běžky prakticky okamžitě, jak vyjdete ze dveří. Turisté i rekreanti v obci najdou velmi dobré příležitosti pro letní i zimní turistiku včetně cykloturistiky. Téměř v centru je lyžařský areál Bůřov s umělým zasněžováním a úpravou svahu. Hezký sportovní areál Tělovýchovné jednoty Sokol Valašská Bystřice se skládá ze dvou fotbalových hřišť, tenisového kurtu a budovy šaten se 35 místy pro ubytování a sálem. V obci je dostatek restauračních a občerstvovacích zařízení nejrůznějších kategorií. Taktéž v ubytovacích kapacitách lze vybírat z nejrůznějších kategorií, ubytovat se lze i v soukromí. Z agroturistiky je možno vzpomenout projížďky na koních anebo malé farmářské provozy s výrobou kravského či ovčího sýra.

 

Fotogalerie Valašská Bystřice

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí