Zubří

Status: Město
Katastrální plocha (ha): 28,39 km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 5 623
Nadmořská výška (m.n.m.): 378 m.n.m.
První písemná zpráva (rok): 1310
PSČ: 756 54
Web: www.mesto-zubri.cz

 

Poloha a přírodní bohatství:

Zubří najdete na východě České republiky, v podhůří západní části Moravskoslezských Beskyd na jižních svazích Veřovských vrchů. Leží asi 4 km západně od Rožnov p. R. v údolí Rožnovské Bečvy a kolem potoků Hodorfského (Zuberského) a Starozuberského. Severní část obce leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.


Zubří leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Přímo v obci vedle domu č.p. 181 v ulici U Tisu roste tis černý, který pamatuje třicetiletou válku - jde o nejstarší tis na Valašsku. Každoročně na jaře kvete v zahradě u domu č. 137 v horní části obce vzácný Heuffelův šafrán. Uklidňující prostředí k procházkám nabízí okolí Hamerských rybníků na jihovýchodním okraji obce.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:


Mezi pamětihodnosti obce patří kostel sv. Kateřiny, Koláčkův tis (jeden z nejstarších tisů na Valašsku, stáří cca 360 let), lípa srdčitá u pomníku popravených partyzánů, kaple na Starém Zubří s výhledem na celé údolí kolem Starozuberského potoka, Dům „Na Petrohradě" pocházející z poloviny 19. století.


O historii Zubří vypovídají téměř dvě desítky křížů a božích muk, které místní lidé postavili v různých obdobích a k různým příležitostem. Za povšimnutí stojí pomníky ve městě - sousoší Valašská rodina sochaře V. Navrátila, stojící před budovou Klubu, dalším je pomníček na místě tragédie V. Procházky a V. Sedláka, za zmínku stojí také mramorová deska věnovaná památce popraveného Josefa Holiše a pomník prvního československého prezidenta T. G. Masaryka s jezdeckým motivem.

 

Kultura, tradice a sport v Zubří


Největším zuberským pokladem je bezpochyby dosud živá tradice zuberského vyšívání. O její zachování pečuje především Nositelka tradice lidových řemesel paní Marie Pyrchalová a místní muzeum. V budově „Na Petrohradě" jsou pořádány jednorázové výstavy věnované místním tradicím, historii i umělecké tvorbě. Dalším centrem kulturního života je budova Klubu Zubří, kde promítá kino, sídlí knihovna a také některé zájmové spolky. V Klubu se pořádají koncerty, divadelní představení, přednášky a další akce. Dějištěm venkovních společenských akcí, ale také odpočinkovou zónou se v poslední době stává nově opravené Klidové centrum Zubří. Ke spolkům s nejbohatší tradicí patří v Zubří Sbor dobrovolných hasičů, Valašský soubor písní a tanců Beskyd, Dechová hudba Zubřanka a další.


Sport, zvláště pak házená, má v Zubří mnohaletou tradici. Zázemí najdou sportovci ve sportovní hale, místní sokolovně s horolezeckou stěnou, na fotbalovém hřišti, v kuželně, na tenisových kurtech, v bikeparku i v moderním polyfunkčním centru.

 

Cestovní ruch:


Ze Zubří lze plánovat turistické výlety, z nichž pravděpodobně nejatraktivnější je výšlap na Velký Javorník s novou rozhlednou a výhledem na Štramberk, Frenštát a na panorama Moravskoslezských Beskyd. Zubřím prochází také cyklostezka Bečva, jež nabízí vyžití cyklistům i vyznavačům in-line bruslení.

 

Fotogalerie Zubří

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí