Status: Obec
Rozloha: 3 508 ha
Počet obyvatel k 31.12.2013: 2 217
Nadmořská výška: 390 m.n.m.
První písemná zmínka: 1505
PSČ: 756 02
Web: www.huslenky.cz
V sekci FOTOGALERIE naleznete fotografie obce
První zpráva o zpustlé vsi Huslné je z roku 1505.
Osamostatnění údolí Huslenky bylo vyvrcholením sporu, který v Hovězí narůstal již od doby před 2. světovou válkou. Šlo v něm především o výběr místa pro stavbu měšťanské školy. Občané z dolní části obce Hovězí usilovali o to, aby měli školu co nejblíže, a to v rozporu s míněním obyvatel údolí Huslenky a obyvatel Zděchova. Při komisionálním řízení dne 7. prosince 1939 bylo vybráno staveniště školy v údolí Huslenky. Zákaz staveb vzápětí nato vyhlášený nacisty však způsobil, že výstavba měšťanské školy se oddálila. Po osvobození se otázka stavby školy znovu dostala do popředí zájmu veřejnosti. Výnosem z 29.8.1947 ministerstvo školství rozhodlo postavit školu v Hovězí-Huslenkách. MNV v Hovězí však podle názoru obyvatel z Huslenek a Bařin stavbu školy v údolí Huslenky oddaloval, proto se zástupci občanů z údolí Huslenky a z obce Zděchov dne 21.ledna 1949 rozhodli, že stavbu školy uskuteční svým nákladem.
Huslenky jako obec vznikaly v revoluční době, v revolučním nadšení, a tak je třeba v dnešní době tyto události chápat. Návrh na rozloučení obce Hovězí podal krajský národní výbor v Gottwaldově ministerstvu vnitra až 8. října 1949. To již byly stanoveny hranice nové obce. KNV zdůvodňoval podání návrhu velkou rozlehlostí obce Hovězí, která činila 5730 ha, nepříznivými komunikačními poměry i rozptýleností osídlení, které vytvářelo velikou překážku při styku občanů s orgány lidové správy v dosavadním sídle MNV. Při svém vzniku měly Huslenky 2 388 obyvatel a 460 obytných domů. Rokem 1949 tedy začíná historie samostatné obce Huslenky.
Významné osobnosti:
V letech 1896 - 1933 zde působil evangelický farář, významný botanik nekrolog Gustav Adolf Říčan. Další významnou osobností v historii obce je historik a národopisec Josef Válek působící v letech 1906 - 1937.
Evžen Erban - 6.3.1949 byl zvolen za prvního čestného občana Huslenek
Obec Huslenky leží na obou březích Vsetínské Bečvy a jejích přítoků. Katastr obce zabírá 13 pobočných údolí sahajících až po hřebeny Javorníků a Vsetínských vrchů, z nich největší jsou údolí Kychová a Uherská.
Obec Huslenky je součástí Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Na katastru obce Huslenky se nachází Přírodní rezervace Galovské lúky o rozloze 1,95 ha, která je typická svými orchidejovými loukami. Celé území CHKO Beskydy je součástí flyšového pásma Západních Karpat, které patří do soustavy geologicky mladých pásemných pohoří, vznikajících koncem druhohor a ve třetihorách z usazenin moře, nazývaného Tethys. Na katastru obce se nachází také nejníže situované sedlo v Javorníkách - Papajské sedlo. Nachází se přímo na česko-slovenské hranici na konci údolí Kychová v nadmořské výšce 691 m. n. m.
Evangelický kostel z let 1873 - 1902 je trojlodní stavbou, a byl postaven jako náhrada dřevěného tolerančního kostela. Při vstupu do budovy Základní školy Huslenky jsou umístěny pamětní desky Gustava Adolfa Říčana a Josefa Válka. Na místním hřbitově se dále nachází společný hrob padlých příslušníků 1. československé armády a v lokalitě U Lažů, na Papajském sedle a u vlakového nádraží v lokalitě Bařiny stojí za zhlédnutí pomníky z 2. světové války. Lokalita U Čemanů se může pyšnit lidovou architektonickou památkou v podobě drobných roubených lidových staveb z 18. století.
Pro Huslenky se stal tradicí Sousedský bál, který je pořádán každoročně ve spolupráci s obcemi Janová, Hovězí a Zděchov. První víkend v září se každoročně nese ve znamení Huslenských slavností. Spoustu společenských akcí, besed a setkání je organizováno sdruženími a spolky, které v obci Huslenky působí: SDH Huslenky, TJ Sokol Huslenky, Červený kříž Huslenky, Farní sbor ČCE Huslenky, Šachový oddíl TJ Sokol.
V obci se u budovy TJ Sokol nachází také nově vybudované víceúčelové hřiště. U základní školy je všem místním obyvatelům k dispozici také dětské hřiště s různými herními prvky a zrekonstruované hřiště pro různé druhy sportů. Místním obyvatelům a návštěvníkům slouží také oplocené travnaté hřiště v bezprostřední blízkosti základní školy. Pro volnočasové vyžití v zimním období se v obci nachází také lyžařský vlek.
V Huslenkách jsou možnosti pro prožití příjemné dovolené pro ty, jež mají rádi turistiku a cykloturistiku. Obcí vede cyklostezka Bečva, která protíná celé údolí Valašska - Horního Vsacka. Na katastru Huslenek byla podél cyklostezky vybudována také doprovodná infrastruktura v podobě odpočívadel - Zastavení U Lávky, U Studánky a U Splavu. Součástí každého odpočívadla je vždy také rozcestník s informační tabulí a cykloturistickou mapou. V obci se nachází ubytovací i stravovací zařízení. Z obce vedou značené turistické trasy, určené pro pěší, pro cyklisty a v zimě pro běžkaře. Papajské sedlo je zastavením naučné stezky Javorníky - západ a je vhodným místem pro odpočinek před výstupem na Makytu nebo na hřeben Javorníků.