Hutisko - Solanec

Status: Obec

Katastrální plocha (ha): 29,92 km2

Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2013: 1 998

Nadmořská výška (m.n.m.):  480 – 860 m.n.m.

První písemná zpráva (rok):  1960

PSČ: 756 62

Web: www.hutisko-solanec.eu

 


Obec vznikla sloučením původních a navzájem propojených obcí Hutiska a Solánce až v roce 1960. Název osady Hutisko je odvozen od skelnýchh hutí, které zde byly založeny počátkem 17. století. Osada Solánec  dostala název dle vrchu Soláně, pod kterým se nachází. Vznik osady Hutisko je spojen s existencí skelných hutí z roku 1627 založených Baltazarem z Žerotína, nebo jeho synem Bernardem Ferdinandem. Od roku 1666 má Hutisko svá gruntovní registra a samotná dědina pozůstává z několika chalup a živností- gruntů. V roce 1790 měla obec 668 obyvatel, v roce 1890 zde žilo 1056 obyvatel, v roce 1900 stoupl počet obyvatel na 1057. V osadě Solánec bylo fojtství založeno v roce 1583, za obec byla osada vyhlášena na základě gruntovních registrů v roce 1657. První hutiská škola byla postavena v roce 1732, ve stejném roce byl vybudován rovněž i dřevěný kostel. Po jeho požáru byl v roce 1748 postaven kostel zděný - dnes  kulturní památka v obci. Kostel je vyzdoben freskami akademického malíře Františka Podešvy, žijícího na Soláni, venkovní fasáda freskami akademického malíře a místního rodáka Luďka Majera.  (Interiér kostela byl rekonstruován v roce 1993.)

 

Přírodní bohatství:

Obec Hutisko-Solanec leží v podhůří Beskyd, střed obce stojí na hřbetě příčného pásma horského, jež tvoří vodní rozhraní. Beskydy jsou významnou turistickou oblastí severovýchodní části České republiky. Scenérii zalesněných svahů, slunečných strání a hlubokých údolí dotváří horský masiv. Beskydská krajina je malebná a drsná zároveň, má specifický ráz daný osídlením této části Karpat v 17. století pastevci ovcí - Valachy. Díky vyklučení lesních porostů pro potřebu skelných hutí, jsou zde lesy prostoupeny pastvinami - "polanami" s rozptýleným osídlením bývalých pasekářů a pastevců.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:

Pomník Ch. G. Masarykové je jediný pomník svého druhu v Evropě, který se svými žáky a místními občany postavil řídící učitel Cyril Mach již v roce 1926. Pomník je věnován paní Charlottě Garrigue-Masarykové, manželce našeho prvního prezidenta T.G. Masaryka. Tento pomník, kamenný monolit, leží v malebném údolí místní části Za Kopcem.

Duchovně patřily obě obce od 18. století k rožnovské farnosti. V roce 1732 zde byl na rozhraní obcí, s přispěním hraběte Ludvíka z Žerotína a p. Františka Wagnera, holešovského děkana, postaven dřevěný filiální kostel. Po požáru původního dřevěného kostela byl v r. 1748 postaven za vydatné finanční podpory Jiřího Křenka, z fojtovské rodiny Křenků ze Solánce, a za přispění místních obyvatel nový zděný kostel - Kostel sv. Josefa. Původní dřevěná věž byla ponechána a teprve r. 1840 byla nahrazena zděnou věží. Kostel Sv. Josefa je 27 m dlouhý a 11 m široký. Loď kostela je vysoká 9 m, věž 30,5 m. Do kostela vedou tři vchody: hlavní a dva postranní. Hlavní oltář je zasvěcen sv. Josefu, pěstounu Páně.

Hutiské fojtství – původní dům č. p. 15 v Hutisku z roku 1666, je dřevěná budova s charakteristickým průčelím a pavlačí, byla využívána i jako škola. Dnes slouží jako stylová valašská hospoda - koliba.

 

Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:

V obci je spousta penzionů, hotelů, restaurací, rekreačních středisek, autocamping v areálu koupaliště, lyžařské vleky, upravované a turistické lyžařské běžecké tratě, trasy pro pěší turistiku, trasy pro horská kola, tenisové kurty, sportovní areál s několika dětskými hřišti a moderní koupaliště s venkovním fitnes areálem.

Ve středu obce najdete takřka kompletní občanskou vybavenost, zdravotní středisko, poštu, květinářství, sklenářství, holičství a kadeřnictví, pneuservis, cukrárnu, čistírnu oděvů. V celé obci je několik prodejen potravin, několik restauračních zařízení a pro turisty je zde také řada možností ubytování v soukromí.

 

Cestovní ruch:

Celá oblast je vyhledávaná pro své jedinečné přírodní krásy a přitažlivé rekreační možnosti jak v létě, tak i v zimě, a pokrývá ji hustá síť značených turistických cest. V tomto přívětivém regionu mohou turisté provozovat všechny druhy sportů a podle záliby se také věnovat kulturním památkám, na které je region Beskyd neobyčejně bohatý. 
Na území obce najdeme několik kulturních památek, jimž vévodí fojtství z roku 1666, dřevěná stavba lidové architektury, dnes restaurace Na Fojtství.

Okolí obce nabízí neomezené možnosti pro vyznavače cykloturistiky. Máte možnost se projíždět Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy, po trase navštívit zajímavá místa, památky, skanzen, rozhledy,  památníky, ojedinělé objekty dřevěné architektury, skalní útvary, přehrady, koupaliště a ochutnat valašské speciality. V okolí je vyznačeno 300 km cykloturistických tras. Cyklotrasy jsou vedeny převážně po polních a lesních komunikacích.

 

 

Obec Hutisko-Solanec je dnes moderní venkovská aglomerace s příznivými podmínkami pro trvalé bydlení a svou přírodní scenérii vhodné místo pro letní i zimní rekreaci. 

 

Fotogalerie Hutisko-Solanec

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí