Prostřední Bečva

Status: Obec
Katastrální plocha (ha): 23,52km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 1 732
Nadmořská výška (m.n.m.): 430m
První písemná zpráva: přelom 16. a 17. století
PSČ: 756 56
Web: www.prostrednibecva.cz


Poloha a přírodní bohatství:

Obec Prostřední Bečva leží ve východní části Radhošťské hornatiny a Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 430m. Svou rozlohou 23,52 km2 patří mezi středně velké obce okresu. Hlavní část sídla leží v údolí Rožnovské Bečvy, další v bočních údolích Kněhyně a Bacov. Mimo uvedené části s více soustředěným osídlením se nachází množství rozptýlených osad a samot v horských údolích a na stráních Radhoště. Nejvyšším bodem katastru je Čertův mlýn s 1 206 m nad mořem, který tvoří severní hranici katastru společně s Pustevnami. Jižní hranicí je úpatí solánecké Kyvňačky a hutiské Poskly.

 

Území obce leží v CHKO Beskydy. Součástí je také Národní přírodní rezervace Kněhyně - Čertův mlýn. Rezervace je přístupná pouze po turistických značkách nebo po Naučné stezce, která přes toto území vede. Území zaujímá vrchol a přilehlé prudké svahy Kněhyně (1257 m) a nehlubokým sedlem oddělený masív Čertova mlýna (1206 m).

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:

 

Prostřední Bečva byla v okolí jedna z mála vesnic, která neměla kostel. Proto vznikla 23. května 1998 Kostelní jednota sv. Zdislavy, která začala stavbu kostela řešit. V roce 1999 začali členové vybírat finanční prostředky na stavbu. V roce 2001 byl dostaven a vysvěcen kostel, který je nyní novou dominantou obce. U kostela vybudovala obec v roce 2002 hřbitov, protože doposud byly využívány hřbitovy na Horní Bečvě a Hutisku-Solanci. Mezi další pamětihodnosti, které stojí za návštěvu, patří například památníky obětem první a druhé světové války u ZŠ a památník věnovaný partyzánům v Kněhyních.

 

Dovolená a volný čas:

 

V obci je možnost širokého sportovního vyžití. V roce 1995 byl dokončen Sportovně rekreační areál - u Zavadilky, který se dočkal v letech 2010 až 2014 výrazné modernizace. Jeho centrem je přírodní koupací biotop poskytující koupání ve vodě bez jakékoliv přidané chemie. Dále je k dispozici tenisový kurt s umělým povrchem, cvičná tenisová stěna, volejbalové/nohejbalové hřiště a hřiště na streetball. V této lokalitě jsou známé restaurace Zavadilka a Valašský šenk Zavadilka.

 

V současnosti je Prostřední Bečva jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v oblasti Beskyd. Areál Pusteven, který je součástí katastru obce tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Je to především Maměnka a Libušín. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica.

 

V zimním období je možnost využít několik lyžařských vleků v areálu Pusteven. Po celou zimu jsou udržovány stopy pro běžkaře, které se táhnou nejen po svazích Pusteven, ale do širšího okolí například na Soláň, Třeštík, a do Rožnova pod Radhoštěm. K ubytování slouží nejen několik středisek, ale i soukromé priváty.

 

Fotogalerie Prostřední Bečva

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí