Valašské Meziříčí

Status: Město
Katastrální plocha (ha): 35,44 km2
Počet bydlících obyvatel k 31. 12. 2014: 22 753
Nadmořská výška (m.n.m.): 294 m.n.m.
První písemná zpráva (rok): 1297
PSČ: 757 01
Web: www.valasskemezirici.cz

 

Valašské Meziříčí

 

Svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd a významný dopravní uzel. Někdy se Valašskému Meziříčí také říká Valašské Atény nebo jen zkráceně Valmez. Historické jádro města bylo v roce 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou.

 

Přírodní bohatství:


Město leží v okolí soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy mezi Vsetínskými vrchy, Hostýnskými vrchy a Podbeskydskou pahorkatinou ve Valašskomeziříčské kotlině v nadmořské výšce 280 m. až 600 m. n. m. Největším tokem je spojená Bečva, která vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Obě řeky jsou plně zregulované, v městské zástavbě je úprava tvrdá. Město leží v krajině s intenzivní zemědělskou výrobou a s nepatrným zastoupením přírodně zachovalejších lesních porostů. Nevítanými invazními druhy rostlin jsou křídlatka a bolševník velkolepý. Křídlatky jsou rozšířeny roztroušeně po městě a hlavně v břehových porostech podél Bečvy. Ze savců se vyskytují např. liška, srnec, zajíc, u sídel kuna skalní, ježek, vzácně se objeví vydra, ojediněle se vyskytuje medvěd. Z ptačí fauny se zde vyskytuje kolem 150 druhů ptáků, z toho 95 druhů hnízdí. Dalšími druhy fauny jsou plazi, obojživelníci, bohatě je zastoupena fauna ryb. Z geomorfologických jevů jsou významnými lokalitami skála Medůvka v Brňově, kde se vyskytují výchozy vrstev hornin, které mají velký význam pro studium geologie okolní oblasti.

 

Kulturní dědictví a pamětihodnosti:

Mezi významné pamětihodnosti města patří Zámek Žerotínů, Zámek Kinských, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Hvězdárna, Kostel nejsvětější trojice, Krásenská radnice. Ostatními památkami jsou Meziříčská radnice, Dům U apoštolů, Secesní Zemský ústav pro výchovu hluchoněmých dětí, Barokní morový sloup se sochou Panny Marie, Kostel s farou Českobratrské církve evangelické v Blahoslavově ulici, Památník osvobození na Helštýně.


Dominantou města je obnovený zámek Žerotínů. Náměstí dominuje renesanční budova radnice s měšťanským domem U Apoštolů a morový sloup. V krásenské části města se nachází empírový zámek Kinských s nedalekou bývalou radnicí, která dnes slouží jako městská knihovna. Mezi církevní památky patří farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jakuba a dřevěný kostel Nejsvětější Trojice s lapidáriem (otevřen pouze v červenci a srpnu). K zajímavostem města, které stojí za povšimnutí patří Hvězdárna, Moravská gobelínová manufaktura a Muzeum valašských strašidel.

 

Společenské a sportovní vyžití, sdružení a spolky:

Ve městě sídlí druholigový hokejový klub HC Bobři Valašské Meziříčí, který hraje na zrekonstruovaném zimním stadionu. Fotbalový klub TJ Valašské Meziříčí hraje v současnosti Moravskoslezskou divizi E. Na vysoké úrovni je ve Valašském Meziříčí především tenis, místní tenisový klub zde pořádá i mezinárodní turnaje.


Veřejnost má ve Valašském Meziříčí možnost bohatého sportovního vyžití. Především v místní části Kouty, kde se vedle zimního a fotbalového stadionu nachází zrekonstruované letní koupaliště a krytý bazén, který svým zázemím a množstvím atrakcí nemá v okolí konkurenci. V sousedství se nachází 14 antukových kurtů (+ 1 tréninková zeď) tenisového klubu Deza a moderní tenisová krytá hala. Pro příznivce kolektivních sportů a atletiky je po celém městě vybudováno několik hřišť, především v okolí základních a středních škol, včetně běžecké dráhy na fotbalovém stadionu. Na řece Bečvě je loděnice se slalomovou dráhou. Městem procházejí dvě větve Cyklostezky Bečva, které je součástí sto šedesáti kilometrové trasy kopírující tok Rožnovské a Vsetínské Bečvy.

 

Cestovní ruch:

Městem prochází naučné stezky T.G. Masaryka, Jana Karafiáta, Velký Javorník, Klenov, Veřovické vrchy, v areálu zámku Kinských stezka Zámecký park a v bývalých vojenských kasárnách bezbariérová stezka pro tělesně handicapované. Muzeum regionu Valašsko, sídlící v zámku Kinských, nabízí expozici skla, gobelínů, historie města i krátkodobé výstavy. Oblíbeným cílem turistů je Valašské muzeum v přírodě v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm, horské středisko Pustevny v Beskydech, přehrada Bystřička, Hranická propast a lázně Teplice nad Bečvou. Kulturní zázemí města se nachází v zámku Žerotínů, programy pod širým nebem probíhají v zrekonstruovaném amfiteátru v zámeckém parku. Galerijní a muzejní centrum v zámku Žerotínu nabízí celoroční tématické výstavy a kulturní programy.

 

Fotogalerie Valašské Meziříčí

 

Mapa:

 
 
Tipy pana Trnky:
 
 

Mapy


 
 
 
 

Kontakty

Místní akční skupina Valašsko - Horní Vsacko, z.s.

Hovězí 74, 755 01 Hovězí

 

Místní akční skupina Rožnovsko, z.s.

Dům služeb, 756 51 Zašová 523

 

E-mail:

info@valasskomoje.cz

www.valasskomoje.cz

 

kızılay dershanebüyükada otelleri
 
 
 

  Partneři

Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí